En İyi Programlama Dilleri Nelerdir ?


Programlamaya yeni başlayan kişiler, en çok seçecekleri programlama dili konusunda kararsız kalmaktadırlar. En iyi programlama dilleri nelerdir veya en çok kullanılan programlama dili hangisidir gibi sorularla başbaşa kalmaktadırlar. Sizler için hazırladığımız programlama dili listesine göz gezdirerek kendinize uygun dili seçebilirsiniz. Bu liste, programlama dillerinin popülerliğine göre hazırlanmıştır.

En iyi programlama Dilleri1 – Java

Her geçen gün, daha popüler olmaya devam etmektedir. Birçok kaliteli firma, uygulama ve yazılım geliştirmek için Java kullanmaktadırlar. Java dilini portföyünüze ekledikten sonra iş bulmanız oldukça kolaylaşacaktır. Genir bir kullanıcı topluluğuna hitap ettiği için fazlasıyla tercih edilmektedir.

2 – C

C, programlama dilleri arasında eskimez efsanedir, en eski diller arasındadır. Kolay derlenebildiği için ilk sıralarda yer almaktadır. Apple, Microsoft ve Oracle gibi büyük şirketlerden tarafından benimsendiği için popülerliğini kaybetmemektedir. Hemen hemen tüm işletim sistemleriyle çalışmaktadır. Yeni başlayanlar için çokça önerilmektedir. C# ve C++ gibi görsel programlama dillerinin babası diyebiliriz.

3 – Python

Son yılların yıldızı parlayan programlama dili diyebiliriz. Öğrenmesi kolay bir dil olduğu için birçok geliştirici bu dili tercih etmektedir. Yapay zeka, robotik kodlama ve makine öğrenimi konularında kullanılmaktadır.

4 – C++

Nesne tabanlı bir programlama dilidir. Sunucu altyapısı ve masaüstü web uygulamaları dahil birçok alanda kullanılmaktadır. Performansı yüksek masaüstü uygulamalarının kodlanmasını içermektedir. C++ ustaları, programlama dillerinin nasıl işlediğini anlayabilirler.

5 – Visual Basic .NET

Microsoft’un OOP dillerinden bir tanesidir. 2019 yılın içinde en popüler diller arasında yer almaktadır. .NET Framework tabanlıdır. GUI uygulamalarının gelişmesiyle birlikte daha fazla ün kazanmıştır. Web hizmetlerinin yanında masaüstü uygulamalar geliştirmek için de kolay ve hızlı bir yol sunar.

6 – JavaScript

İstisnasız en iyi diller arasındadır. Tüm yazılım geliştiriciler, JavaScript dili aktif bir şekilde kullanmaktadır. İçerikleri kullanıcılara dinamik bir şekilde aktardığı için HTML ve CSS ile birlikte kullanılmaktadır. Frond-end işleri için büyük bir öneme sahiptir. İnternet sitelerinin %90 bu dili kullanmaktadır. Programlamaya başlayanların ilk seçtiği diller arasındadır. Oyun geliştirme, mobil ve masaüstü uygulama geliştirmek için diğer destekleyici dilleri de öğrenmeniz gerekmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir