Laptoplar Neden Isınır ?

Laptoplar, masaüstü bilgisayarların birleştirilmiş halidir. En büyük sorunları ise, ısınmalarıdır. Laptoplar neden ısınır ve laptopların ısınmalarını tetikleyen nedenleri derledik.

Laptoplar Neden Isınır ?

Laptoplar Neden Isınır ?

Isınmanın genel olarak birkaç nedeni vardır. Bu temel nedenlere dikkat ettikten sonra laptop fazla ısınmayacaktır.

Laptopun ısınma nedenleri arasında, fazla işi yükü de yer almaktadır. Laptopun ısınmasını en fazla etkileyen etkenlerden biri, haddinden fazla iş yükü bindirilmesidir. Laptoplar, en az güç tüketimi ile çalışacak şekilde düzenlenmiştir. Masaüstünün birleşimi sonucunda ortaya çıkan laptoplar, masaüstü ile aynı performansı gösteremezler. Laptopta bulunan soğuk sisteminin malzemeleri, masaüstü bilgisayara göre daha güçsüz ve naziktir. Elektronik malzemeler ve kullanınan bakırlar yetersiz kalmaktadır. Bu sebeple laptoplara çok fazla iş yükü bindiğinde soğutma sistemi tam olarak çalışmamakta ve laptop aşırı ısınmaktadır. Laptop ile birçok işi yapmak isteyenler için Workstation makinalar önerilmektedir.

Laptopların ısınma nedenleri

Laptopların ısınma nedenleri, %60 oranında kullanıcı hatalarından kaynaklanmaktadır. Bilgisayar fanının çok ses çıkartarak çalışması, laptop kullanıcıları tarafından şikayet edilen konulardandır. Laptop fanının gürültülü çalışmasının 2 sebebi vardır. Bunlar; işlemcinin aşırı ısınması ve fan göbeğinde yer alan segman problemidir. Isınma nedenlerinden bir diğeri ise, laptopların uygun olmayan zeminlerde kullanılmasıdır. Bunlar; battaniye, yatak ve kanepedir. Laptopların hava kanalları alt kısımda yer almaktadır. Alt hava kanallarının kapanacağı zeminler tercih edildiğinde, serin hava laptopun içine giremeyeceği için sirkülasyon oluşmaz ve bu durumda işlemci ısınır. Bu problemden uzak kalmak için yapmanız gereken  şey, laptopu bir masa üzerinde kullanmak veya fan tezgahıyla kullanmaktır.

Diğer bir sebep ise, laptopu tozlu ortamlarda kullanmaktır. Soğut panelleri zarif ve ince işçilik kullanılarak yerleştirilmiştir. Laptop tozlu ortamda kullanıldığında soğutma sisteminde yer alan alüminyum paneller arasına toz girmekte ve hava akışını engellemektedir. Bu durum da sirkülasyonu engellemektedir. Bununla beraber işlemci ısınır. İşlemci ısındıkça, fan daha hızlı dönmeye başlar ve gürültü oluşturur. Devamında ise, sistemde donma ve reset durumları görülür. Aşırı yüklenme sonucunda işlemcinin yanması bile söz konusu olabilir. Sonuç olarak, temiz ve düzgün bir kullanım olduğu takdirde laptoplar daha az ısınırlar.

Bir önceki yazımızı okumak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir