Yazılım Nedir?

Anlamsal olarak yazılım, bilgisayarları çalıştırmak ve belirli görevleri yerine getirmek için kullanılan bir dizi talimat, veri veya programdır. Bilgisayarın fiziksel yönlerini tanımlayan donanımın karşısında, yazılım, bir aygıtta çalışan uygulamaları, komut dosyalarını ve programları ifade etmek için kullanılan genel bir terimdir. Yazılım, bilgisayarın değişken kısmı ve donanımın değişmeyen kısmı olarak düşünülebilir.

İlk bilgisayar yazılımı neydi?

Elektronik bellekte düzenlenen ilk yazılım programı Tom Kilburn tarafından yazılmıştır. Program 218 = 262,144 tamsayısının en yüksek faktörünü hesapladı ve 21 Haziran 1948’de İngiltere’nin Manchester Üniversitesi’nde başarıyla yürütüldü. Bu programı elinde tutan bilgisayara, “Manchester Baby” adı verilen SSEM (Küçük Ölçekli Deney Makinesi) adı verildi. Bu etkinlik, yazılımın doğuşu olarak geniş çapta kutlanmaktadır.

Yazılım Nedir?

Yazılım Çeşitleri Nelerdir?

1. Sistem Yazılımları

Sistem yazılımları uygulama yazılımı için bir temel işlevi görür. Sistem yazılımı, aygıt sürücülerini, işletim sistemlerini (derleyicileri), derleyicileri, disk biçimleyicileri, metin editörlerini ve bilgisayarın daha verimli çalışmasına yardımcı olan yardımcı programları içerir. Ayrıca, donanım bileşenlerini yönetmek ve göreve özgü temel işlevleri sağlamaktan da sorumludur. Sistem yazılımı genellikle C programlama dilinde yazılmıştır.

2. Programlama Yazılımları

Programlama yazılımları, geliştiricilere program yazma konusunda yardımcı olacak bir dizi araçtır. Mevcut çeşitli araçlar derleyiciler, bağlayıcılar, hata ayıklayıcılar, tercümanlar ve metin editörleridir.

3. Uygulama Yazılmları

Uygulama yazılımları belirli görevleri yerine getirmek için tasarlanmıştır. Uygulama yazılımı örnekleri arasında ofis takımları, oyun uygulamaları, veritabanı sistemleri ve eğitim yazılımı bulunmaktadır. Uygulama yazılımı tek bir program veya küçük programlar topluluğu olabilir. Bu tür bir yazılım, tüketicilerin en çok “yazılım” olarak düşündüğü şeydir.

Yazılım Ne İşe Yarar?

Yazılım Ne İşte Yarar?

Yazılım; bir kullanıcının uzun sürede yaptığı işi bilgisayar veya benzeri makine sistemleri yardımıyla daha kısa sürede tamamlamasını sağlar. İş sektörü analizi, rakip firma analizi, otomasyon programları ve diğer analiz yazılımları gibi yazılımlar sayesinde mükemmel stratejiler oluşturarak hızlı ve karlı yükselmeyi sağlar.

Yazılım Oluşturma Aşamaları 

Müşteri Talepleri

Yazılımın temel amacı müşterinin problemlerine çözüm sunmak ve gereksinimlerini karşılamak olduğu düşünüldüğünde bu aşamanın projenin temelini oluşturduğu görülür. Müşteri istekleri, uygulanabilirlik, donanım yeterlilikleri, süre ve maliyet konuları detaylı şekilde değerlendirilmelidir.

Planlama

Projenin başlangıcından sonuçlandırılmasına kadar ki sürede izlenecek yol ve yöntemler ile donanım maliyeti, iş bölümü gibi süreçlerin kesinleştirilmesidir.

Dizayn

Müşterinin talepleri doğrultusunda sade ve işlevsel bir arayüz tasarımı yapılır. Modüler kodlamalar yapılır.

Sistem Bütünleştirme

Ekip tarafından geliştirilen yazılımlar ve üretilen donanımlarla ya da hazır alınan donanımlarla birleştirilir. Testler yapılarak ortaya çıkan hatalar giderilir.

Teslim

Müşterinin talepleri sonucunda oluşturulan yazılım sistemi, sistemi kullanacak sorumlu kişilere teslim edilir ve gerekli eğitimler bu kişilere verilir.

Yazılım nasıl oluşturulur ve nasıl çalışır?

Bir bilgisayar programcısı (veya birkaç bilgisayar programcısı), yazılımı yapılandırılmış verilerde nasıl çalışması gerektiğini tanımlayan bir programlama dili kullanarak talimatları yazar. Program daha sonra yorumlanabilir veya makine kodunda derlenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir